Zalety stosowania pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia o najwyższej efektywności energetycznej- A+, A++ a niekiedy nawet A+++, co oznacza wysoki stopień wykorzystania energii odnawialnej. Równocześnie urządzenia te są przyjazne środowisku naturalnemu a także bezpieczne w użytkowaniu i komfortowe. Pompy ciepła można używać nie tylko do ogrzewania budynku, ale także do podgrzewania wody użytkowej czy wody basenowej. Niekiedy pompa ciepła przystosowana jest również do chłodzenia pomieszczeń- okresowego lub stałego.

Zalety stosowania pomp ciepła

Pompa ciepła do pracy wykorzystuje energię odnawialną w postaci ciepła zgromadzonego w gruncie, powietrzu lub wodzie, dlatego zużywa jedynie niewielką ilość energii elektrycznej do zasilania sprężarki. To jaką ilość ciepła z pompa wytwarza z jednostki energii elektrycznej określa współczynnik efektywności COP. Najbardziej efektywne urządzenia marki Hewalex posiadają COP nawet 6,6, co oznacza, że na pobraną kilowatogodzinę prądu pompa oddaje 6,6 kW ciepła.

Pompy ciepła są najoszczędniejszym sposobem ogrzewania domu także w porównaniu do kotłów na paliwa stałe, uważanych za tanie w użytkowaniu. Kocioł węglowy z podajnikiem w czasie sezonu grzewczego może uzyskać dość wysoką wydajność na poziomie 70% i w takim wypadku koszty jego eksploatacji będą podobne do kosztów użytkowania pompy ciepła o chwilowej efektywności COP=4,0 (co oznacza dobrej klasy pompę w przeciętnie korzystnych warunkach pracy). Jednakże latem kocioł na węgiel osiąga znacznie niższą sprawność z uwagi na straty rozruchowe i postojowe- nawet 40-50%. Z kolei pompa ciepła podwyższa swoją efektywność dzięki wyższej temperaturze powietrza.

Ekologia

Pompy ciepła nie powoduje lokalnie żadnej emisji zanieczyszczeń dzięki temu, ze korzysta z energii elektrycznej- jest to istotne z uwagi ważnego problemu tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń, który ma swoje podłoże w stosowaniu do ogrzewania budynków kotłów stałopalnych małej mocy. Wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach lub elektrociepłowniach powoduje wielokrotnie niższe emisje zanieczyszczeń niż ciepło pochodzące z lokalnie spalanego węgla. Zatem globalnie użytkowanie pomp ciepła jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Pompa ciepła o COP równemu 4 do wytworzenia 4 kW ciepła zużywa jedynie 1 kW energii elektrycznej, 3 kW pochodzi z energii odnawialnej- gruntu, wody lub powietrza.

Komfort i bezpieczeństwo

Pompy ciepła stanowią rozwiązanie ciepłownicze dające najwyższy komfort użytkowania- nie zanieczyszcza powietrza, jest bezobsługowa i wygodna w użytkowaniu na co dzień. Wbrew powszechnym wątpliwościom urządzenia te są ciche i w przypadku pomp ciepła wody użytkowej małej mocy instaluje się je także w pomieszczeniach użytkowych typu pralnia, suszarnia, pokój fitness itp. Bezpieczeństwo zastosowania tych urządzeń wynika z braku spalania paliw tradycyjnych- paliw stałych, gazu ziemnego, płynnego czy oleju opałowego.

Dom bez komina

Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania domu jako samodzielne źródło ciepła daje możliwość eliminacji konieczności z innych paliw. Jako jedyne przyłącze sieciowe pozostaje sieć elektroenergetyczna, za niepotrzebne okazuje się przyłącze gazowe. Jest to bardzo korzystne finansowo zarówno na etapie inwestycyjnym jak i podczas użytkowania domu, ponieważ użytkownik nie ponosi opłat stałych czy dystrybucyjnych za korzystanie z sieci gazowej- szczególnie zauważalne poza sezonem grzewczym, gdy ich udział w łącznym rachunku jest wysoki (przy małym zużyciu gazu ziemnego). W przypadku stosowania pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła można uniknąć budowy komina (zakładając, że nie używa się w domu kominka i nie ma w nim wentylacji grawitacyjnej) co również ogranicza koszty budowy i utrzymywania go w odpowiednim stanie technicznym.

Eco Energy Poland

Adres

Eco Energy Poland

ul. Henryka Sienkiewicza 12

05-825 Grodzisk Mazowiecki

Kontakt

603 290 294

biuro@eepoland.com

Social Media